Farz-ı ayn nedir ? Anlamı ve Örnekler

Farz-ı Ayn: Yükümlü (mükellef) olan herkesin yapmak zorunda olduğu farzdır.Beş vakitte kılınan namazlar gibi…

Farz-ı Ayn Örnekler ve Detaylı Bilgi

amel-defteri-nedir-kısacaKimya-i se’adet kitabı ilm kısmında buyuruyor ki: Her mü’minin, en önce, Ehl-i sünnet itikadını, kısaca öğrenmesi farzdır. Bundan sonra, iki şey öğrenmesi lazım olur. Biri kalb için olan, ikincisi beden için lazım olan bilgidir. Beden için olan bilgi de ikidir.

Biri yapacağı emirler, ikincisi sakınacağı yasaklardır.

Emirleri öğrenmek şöyle olur: Sabah vakti, yeni müslüman olan kimsenin, öğle vakti gelince abdestin ve namazın farzlarını öğrenmesi, hemen farz olur. Sünnetlerini öğrenmesi de sünnet olur. Aksam olunca, aksam namazının üç rekat olduğunu öğrenmesi farz olur.

Ramazan gelince, orucun farzlarını öğrenmesi farz olur. Zengin olunca, bir sene sonra, zekatı öğrenmesi farz olur. Haccı öğrenmesi, hacca gideceği zaman farz olur. İşte, her şeyi zamanı gelince öğrenmesi farz-ı ayn olur. Mesela evlenmek istediği zaman, nikah bilgilerini, kadın, erkek haklarını, kadınların özür hallerini öğrenmesi farz olur.

Haramları öğrenmek de, herkese başka türlü farz olur. Mesela, erkeklerin ipek giydiği bir yerde bulunanların, ipek giymenin haram olduğunu öğrenmesi ve bilenlerin bilmeyenlere öğretmesi farz olur. (Sun’i ipek giymek erkeklere de haram değildir). Alkollü içkiler içilen, domuz eti yenilen, başkasının hakkı, faiz, rüşvet alınan, kumar oynanan yerde bulunanların, bunların haram olduğunu öğrenmesi farz olur. Kadın erkek birlikte oturanların da mahrem ve namahrem olan kadınları, yani bakmak caiz olan ve olmayan kadınları öğrenmesi farz olur.

Kalbe ait bilgileri, yani ilm-i ahlak öğrenmek, her erkeğe ve kadına farz-ı ayndır. Mesela (Hıkd) “yani kin bağlamak”, Hased, Kibir, Su’i zan etmek [Iyi insanı fena bilmek] gibi şeylerin haram olduğunu öğrenmek, her mümine farz-ı ayndır.

İmanı yani Ehl-i sünnet itikadını, iyi ve kötü huyları öğrenmek farz-ı ayndır. Abdesti, guslü, namazı ve orucu ve haramları da, her müslümanın öğrenmesi farz-ı ayndır. (İmam-ı Rabbani)

Kur’an tefsiri bilmek müslümana farz-ı ayn değildir.