Fitre Nedir ? Ne Zaman Verilir ? Detaylı İzah

Sadaka-i fıtır ( fitre ), Ramazan-ı Şerîf’in sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı (80.18 gr. altın veya aynı kıymette) bir mala sahip bulunan her Müslümanın vermesi vacip olan bir sadakadır.

Sadaka-i fıtır ( fitre ), orucun kabul edilmesine, ölüm sıkıntılarından ve kabir azabından kurtuluşa vesiledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram neşesinden onların da istifade etmelerine bir yardımdır. Sadaka-i fıtır ( fitre ), insanî bir vazifedir.

Fitre sadakasının vacip olması, zekâtın farz kılınmasından öncedir. Orucun farz kılındığı yıla rastlar. Bu bir yardımlaşmadır, orucun kabulüne ve can çekişme ile kabir azabından kurtuluşa bir yoldur. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün sevincine katılmalarına bir yardımdır. Bu yönü ile fitre sadakası, insanlık için bir hayır ve bir görevdir.

Her Müslümanın kendisi ve fakir olan küçük çocuğu için Sadaka-i fıtır ( fitre ) vermesi vaciptir.

Büyük çocuğunun ve zengin olan çocuğunun fitresi babasına vacip değildir.

Sadaka-i fıtır ( fitre ), Ramazan Bayramı’nın birinci günü fecr-i sadıkın doğuşundan (sabah namazı vaktinin girmesinden) itibaren vacip olur. Fakat fakirler, bununla bayram namazından evvel noksanlarını tedarik etsinler diye önce verilmesi menduptur.

Sadaka-i fıtır ( fitre ), Ramazan Bayramı’nın birinci günü fecrin doğuşuyla vacip olduğundan fecirden önce çocuk dünyaya gelse onun için de Sadaka-i fıtır ( fitre ) vacip olur. Şayet fecirden sonra doğarsa bir şey lazım gelmez.

Bir kimse, büyük evladının fitrelerini onların izinleriyle verebilir.

Kendi ailesi, idaresinde bulunduğu takdirde -adeten izin bulunduğundan- izinleri olmaksızın vermesi de kafidir.

Bir kimse kendi fitresini, fakir olan eşine, anasına, babasına veya oğluna veremez.

Fitreyi bayram namazından sonraya bırakmak mekruhtur.

Müstehap olan, namazdan evvel verilmesidir.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

“Allahü Teala, sadaka-i fıtrı ( fitre ), oruç tutanı boş, faydasız ve çirkin sözlerden temizlemek ve fakirleri doyurmak için vacip kıldı. Kim fitreyi bayram namazından önce verirse makbul bir Sadaka-i fıtır ( fitre ) olur. Bayram namazından sonra verirse diğer sadakalar gibi bir sadaka olur.”

Vacip olmasının şartları:

Müslüman olmak, hür olmak ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip bulunmaktır. Zekatta olduğu gibi bu malın nami (üreyici) olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şart değildir. Zekatın verildiği yerlere Sadaka-i fıtır ( fitre ) da verilebilir.

Vacip olmasının vakti, ramazan bayramı günü tan yerinin ağarmasıyla, bayram namazından çıkma zamanına kadardır. Vaktinden evvel verilmesi de caizdir.

Oruç Tutamayan Fitre Vermeli midir?

Ramazanda bir özür sebebiyle oruç tutamayan kimseye de fitre sadakasını vermek vacibdir. Hasta, yolcu ve takatsız kalmış ihtiyar gibi…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın