Öldükten Sonra Amel Defteri Kapanmayanlar

amel-defteri-nedir-kısaca

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

“İnsan vefat edince amel, ibadet, hayır ve hasenatının sevabı kesilir. Yalnız üç şeyin sevabı devam eder:

  • Sadaka-i cariye, yani: insanların ihtiyacını gören bütün hayratı; yaptırdığı mescid, mekteb, çeşme, köprü, kuyu, diktiği ağaç gibi,
  •  İnsanların istifade edeceği eserleri veya ilim neşri ile meşgul olan talebesi,
  •  Kendini hayır ile yad edecek yahut ettirecek iyi çocuğu.

İşte bunların devamı ile sevabı devam eder.

Öldükten Sonra Amel Defteri Kapanmayanlar

amel-defteri-nedir-kısaca

“Öldükten sonra müminlere ulaşan ecir ve sevap: İlim neşri ve faydalı fen ve sanatı, salih evladı, miras bıraktığı Mushaf-ı şerifi, yaptırmış olduğu mescid ve ibadetgah, yollarda yaptırmış olduğu müsafirhaneler, akıttığı sular, hayatında iken vermiş olduğu sadakalarıdır.”

“Bir kimsenin dikmiş olduğu ağacın meyvesinden gerek insan gerek diğer mahlukattan hangisi yerse muhakkak o ağaç onu dikmiş olan kimse için sadaka hesabına geçmiş olur.

“Ektiklerinizden ve ağaçlarınızın meyvesinden, kurt, kuş, arı ihtiyaçlarını görseler her birinin yenilip alınmasından sevap kazanırsınız.

“Kıyamet kopsa, yani kıyametin büyük alametleri çıkmış olsa  o zaman elinizde bir hurma fidanı bulunsa onu dikmeye bir mani yoksa derhal dikiniz.

“Deccal’in çıktığını işittiğiniz vakit bile elinizde bir hurma fidanı bulunsa onu derhal dikiniz. Zira insanlar Deccal’den sonra da yeryüzünde yaşayacaklardır.

“Muhakkak Allahü Teala, yeryüzündekilerin duasından dolayı kabirdekilere dağlar kadar rahmet verir. Dirilerin ölülere hediyeleri onlar için istiğfar ve sadakadır.”(Hadîs-i Şerîf, Kenzü ‘l-Ummâl)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın